HABERLER

Haber / TEDAM için imzalar atıldı

TİM, Eximbank ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilecek olan ve dış ticarette fikir üretim merkezi olması hedeflenen Dış Ticaret Araştırma Merkezi (TEDAM) için imzalar atıldı

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ (Eximbank) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle kurulan ‘TİM-Eximbank-İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Araştırma Merkezi’nin (TEDAM) protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TEDAM’ın, Türkiye’nin ilk dış ticaret araştırma merkezi olarak faaliyetlerini İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Sütlüce kampüsünde gerçekleştireceğini söyledi. Büyükekşi, “TEDAM, bir fikir üretim merkezi olacak. TEDAM bünyesinde 2023 hedefl erine ve uzun vadeli stratejilere yönelik detaylı araştırma ve analizler yapılacak. Uzun vadeli politikalar bu merkezde belirlenecek” diye konuştu. TEDAM çatısı altında bilgilendirme faaliyetleri, seminer, çalıştay, eğitim, panel ve konferanslar düzenleneceğini aktaran Büyükekşi, “Dış Ticaret Araştırma Merkezimiz, ihracatımızın rekabet gücünü etkileyen faktörlere, ihracat-verimlilik ilişkilerine, dış ticarette pazar ve tüketim eğilimlerine, Türk ihraç ürünlerinin dış pazarlardaki algısına, dış ticaretin finansmanına, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma ile yüksek katma değere yönelik politikalara odaklanacak. Merkezimiz sadece camdan kürede araştırma yapmayıp sahaya inerek ihracatçılarımızın sorunlarını yakından takip edecek, çözüm önerileri geliştirecek. İhracatçıların nabzını tutacak. Talep ve beklentilerine yönelik çalışmalar yapacak. Detaylı analizlerle hem ihracatçılara hem de politika yapıcılara ışık tutacak. Türkiye’nin dış ticaretini aydınlatacak” şeklinde konuştu.

‘Türkiye think tank’lerde oldukça gerilerde’

TEDAM’ın dünyada pek çok muadili bulunduğunu, Türkiye’nin bu alanda geç kaldığını dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti: “Dış ticareti artırmaya odaklanan başta Almanya, Avusturya, Güney Kore ve Japonya olmak üzere pek çok ülkede bu merkezler var. Türkiye’de bir dış ticaret merkezi olmaması ise büyük bir eksiklik oluşturuyordu. Şimdi biz bu açığı TEDAM ile kapatıyoruz.” İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Nazım Ekren ise TEDAM’ın Türkiye’nin dış ticaretini hem ulusal hem de küresel bazda analiz ederek, çözüm önerileri getireceğini belirtti. Ekren, “İhracatı 3 alt başlıkta ele almayı düşünüyoruz. Sektörel kırılımları, ürün ve hizmet dağılımını ve ülkeler bazında gelişmeleri ayrı ayrı inceleyeceğiz. Eğer gerekli olursa da 3 alt başlık için de belki teknik ifadeyle alt masalar ve uzmanlar da oluşturacağız” ifadelerini kullandı. Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da, TEDAM ile Türkiye ihracatının uzun vadeli hedefl erine destek sunmayı amaçladıklarını dile getirdi. Kaplan, “TEDAM’la çalışmaya biz de belli bir oranda destek verdik. TEDAM projesinin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum” dedi.

Newyork
Sydney
Los angeles
London
Hawaii
Rome
Moscow
Tokyo